روغن پایه ویرجین SN-500

روغن پایه ویرجین SN-500

روغن پایه ویرجین SN-500

روغن پایه ویرجین مرغوبترین روغن پایه استفاده شده در فرمولاسیون روغن موتورهای بنزینی و دیزلی می باشد.

روغن پایه تولید شده در شرکت نیل پالا با بهره گیری از تکنولوژی تقطیر در خلاء تولید شده که سولفور تولیدی در این روش بسیار کمتر از روغن پایه های سایر تولید کنندگان می باشد.به دلیل استفاده از آخرین تکنولوژی های روز در تولید حداقل نقطه اشتغال این نوع روغن ۲۴۰ درجه سانتیگراد می باشد.

روغن پایه SN500

یکی از بهترین  و با کیفیت ترین روغنی که در شرکت نیل پالا تولید و استخراج می شود روغن پایه ویرجین SN500 می باشد که در این صنعت کارایی بسیار دارد.  این روغن پایه حاصل از فرآیندهای استخراج با حلال و موم گیری است و همچنین این روغن پایه به عنوان یکی از مرغوب ترین روغن های گروه I در فرمولاسیون انواع روغن موتورهای بنزینی و دیزلی، روانکارهای صنعتی، گریس ها و فرآورده های ویژه مورد استفاده قرار می گیرد. روغن پایه  SN500 را می توان به صورت فله ای یا به صورت بسته های مختلف یا بشکه از شرکت نیل پالا با بهترین قیمت خریداری کرد.

روغن پایه ویرجین چیست؟

روغن پایه ویرجین به روغنی گفته می شود که برای روانکاری مورد استفاده قرار می گیرید و با استفاده از مواد افزودنی مورد نیاز به آن روانکار اصلی تهیه می شود. همیچنین می توان گفت یکی از مهمترین و بهترین جزء تشکیل دهنده روانکارها از نظر حجمی روغن پایه می باشد که به طور متوسط بیش از ۹۵% فرمولاسیون یک روانکار را از نظر حجمی تشکیل می دهد. در بعضی از روانکار های که می توان به روغن کمپرسور و هیدرولیک اشاره کرد، ۹۹% روغن را روغن پایه تشکیل میدهد و یک در صد باقی مانده را افزودنی ها ایجاد می کنند. روانکارهای دیگری نیز در بازار موجود می باشد که  ۳۰% آن ها از افزودنی ها تشکیل شده است که میتوانیم به  گریس ها، سیالات فلزکاری و روغن دنده های صنعتی اشاره کرد.

روغن پایه ویرجین چیست؟

روش تولید روغن های پایه :

امروزه روغن های پایه از طریق پالایشگاه های نفت خام تولید شده و به بازار عرضه می شود. البته منابع دیگری نیر بجز منابع نفتی وجود دارد که برای تولید روغن های پایه مورد استفاده قرار می گیرد که بهترین روش برای به دست آوردن روغن پایه نفت خام می باشد،

کیفیت روغن پایه

کیفیت روغن های پایه بستگی به نوع نفت خام و عملیات انجام شده توسط پالایشگاه دارد که هنگامی تولید روغن پایه اجزای شیمیای خود را از نفت خام به ارث می برد از آنجا که نفت خام دارای مواد مختلفی از مثل نفتنیک و آروماتیک، هیدروکربن های پارافینیک و ترکیبات گوگرددار است، روغن پایه ها نیز از این موادهای موجود تشکیل می شوند.

کیفیت روغن پایه

روغن های پایه به چند دسته تقسیم می شوند:
می توان گفت روغن های پایه به سه دسته روغن های پایه ی طبیعی، روغن های پایه ی سنتزی و روغن های پایه ی معدنی تقسیم می شوند که هرکدام را جداگانه به صورت کامل توضیح می دهیم.

- روغن های پایه ی طبیعی

از زمان های دور استفاده از روغن های گیاهی دارای اهمیت زیادی بوده که با پیدایش نفت خام و عرضه مستقیم روغن های گیاهی ارزان به بازار به همین دلیل روانکار‌های طبیعی با مرور زمان از بازار خارج شده و درو از دسترس عموم مردم قرار گرفتند. با گذشت زمان و در اواخر جنگ به علت کم بودن نفت خام دوباره روانکارهای کنار گذاشنه شده مورد توجه مردم قرار گرفت و به میدان باز گشت که جایگاه خوبی را برای خود بجای گذاشت، که می توانیم در این زمینه اشاره ای به دوران جنگ کنیم.

روغن های گیاهی در زمان جنگ به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گرفت به همین علت سرعت تولید گیرس ها و روانکارها  افزایش یافت که شوک نفتی اعراب در سال ۱۹۷۳ یک بار دیگر لزوم توجه به منابع غیر نفتی را تایید کرد.

روغن های پایه ی طبیعی

- روغن های پایه ی سنتزی

روغن های سنتزی  یا معمولی روغن هایی هستند که با اتصال دادن یک یا چند جز آلی مشخص شده با وزن مولکولی کم، به صورت کنترل شده، با در نظر گرفتن قدرت و راندمان بسیاربالای موتور‌های جدید امروزی که در شرایط دشواری درحال کارکردن هستند، روانکاری قطعات آنها به وسیله روغن های تولید شده توسط هیدروکربور‌های معدنی که به صورت مستقیم از نفت خام تولید می شود امکان پذیر نیست. همچنین برای صنعت هواپیمایی کمبود روغن موتور با نقطه ریزش خیلی پایین و نیاز به روغن های با کیفیت های بالا باعث استفاده روزافزون و توسعه روانکار‌های مصنوعی شده است.
برعکس روغن های معدنی که با تصفیه نفت خام بدست می آیند، روغن های سنتتیک از ترکیبات مواد شیمیایی یا پولیمراسیون هیدروکربن ها و یک سری آزمایش های مرتبط در آزمایشگاه بدست می آید.
اگر بخواهیم تعریف دیگری ازروغن های سنتزی یا مصنوعی داشته باشیم به این صورت می باشد که روغن هایی گفته می شود که از طریق متصل کردن یک یا چند جزء آلی مشخص با وزن مولکولی کم، در شرایط کنترل شده، سنتز یا ساخته می شوند. این نوع ترکیب شدن در شرایط کنترل شده ای به صورت فیزیکی و شیمیایی مورد انجام و برسی قرار می گیرد، که این عمل  باعث ایجاد روغن سنتزی حاصل، خواص مشخصی داشته باشد که از قبل مورد نظر بوده است. یعنی روغن های سنتزی، روغن های از پیش طراحی شده ای هستند که ساختار و ترکیب شیمیایی آنها طوری است که می توان روغن به دست آمده را روغن مطلوب نامید.

روغن پایه

- روغن های پایه ی معدنی

روغن های پایه ی معدنی از نفت خام استخراج شده و به دو دسته  تقسیم می شود که این دو قسمت عبارتندز: روغن های پارافینیک و روغن های نفتنیک که با استفاده از تصفیه ی نفت خام به تولید و تهیه می گردند که هر یک را به صورت مختصری توضیح می دهیم.

روغن های پارافینیک: روغن های پرارافیتیک هیدروکربن های سیر شده ای می باشند که از این روغن ها را هیدروکربن های نرمال، راست زنجیر و هیدروکربن های ایزو، شاخه دار تشکیل می دهند.

روغن های نفتنیک: روغن هایی می باشند که از هیدروکربن های حلقوی سیر شده ی یک یا چند حلقه ای بصورتی که هر حلقه داری پنج یا شش کربن می باشد تشکیل می شوند

روغن های پایه ی معدنی

تفاوت روغن های پارافینیک با روغن های نفتنیک

دمای ریزش بالا دارد

وزن مخصوص کم

شاخص گرانروی بالا

خاصیت حل کنندگی کم

مقاومت بالا در برابر اکسید شدن

فراریت کم و در نتیجه نقطه ی اشتعال بالا

روغن های نفتنیک به طور کلی، برای محدوده های دمایی کم و هنگامی که نقطه ی ریزش پایین مورد نیاز است، به کار گرفته می شوند. به خصوص در روغن های هیدرولیک، سرد کننده ها، روغن های تولید لاستیک، فلزکاری و در روانکار های سیلندر برای موتور های بزرگ و گریس ها قابل استفاده می باشند.