خط تولید و تغلیظ قیر

خط تولید و تغلیظ قیر

خط تولید و تغلیظ قیر

اجرای کامل خط تولید و تغلیظ قیر

طراحی و ساخت کامل خط تولید قیر از ابتدای ورود ماشین تخلیه وکیوم تا

تا پر کردن بشکه ها و بارگیری در هر ظرفیت و در تمامی سطوح

(۴۰-۵۰ ،۶۰-۷۰و...) و گرفتن استانداردهای لازم و تامین نیرو

قیر برای ایرانیان از دیر باز یک واژه نام آشنا بوده است.در کشور ما از آن دو تعریف عامیانه و حرفه‌ای ارائه شده است.

در برداشت عامیانه ( قیر ماده ای سیاه ، بد بو و گاهی ناخوشایند است که دو خاصیت مشخص دارد چسبندگی و آب بندی. منشاء آن از نفت می باشد و در تهیه آسفالت یا قیر گونی بام به کار می رود ).

از دیدگاه صاحب نظران ( دسته ای از مواد دارای خاصیت چسبندگی به رنگ سیاه یا تیره ( جامد،نیمه جامد یا ویسکوز) با منشاء طبیعی یا تولیدی که عمده اجزای سازنده آنها هیدروکربن های با وزن مولکولی بالا تشکیل می دهند و در دی سولفید کربن محلول می باشند).

انواع قیر : به دلیل اهمیت اول قیر های پالایشی را تعریف می کنیم.

قیر نرم

قیر هایی را که مستقیم از برج تقطیر در خلاء پالایشگاه به دست آمده یا مختصری مورد فرایند هوادهی قرار گرفته اند به نام قیر های نرم یا رده pen  نامیده و نامگذاری آنها براساس بازه ای است که درجه نفوذ قیر ها بین آن قرار می گیرد. به عنوان مثال قیر ۶۰/۷۰  قیری است که درجه نفوذ پذیری آن بین ۶۰ تا ۷۰ دهم میلیمتر قرار دارد.

قیر دمیده

قیری است که در دمای معمولی به حالت جامد است.مواد آسفالتینی این قیرها به دلیل دمیدن هوا پلیمر شده و خاصیت (لاستیکی) پیدا می کنند به آنها قیر R  یا Ruberized Bitumen گویند. قیر۹۰/۱۵ و ۱۰۰/۴۰ نیز در خانواده قیر دمیده هستند.

آنالیز انواع قیر موجود برای عرضه :

قیر ۶۰/۷۰

تعریف : قیری است که از طریق انجام فرآیند اکسیدآسیون بر روی وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر که از ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه های نفت گرفته می شود) در واحد های قیر سازی به دست می آید به نحوی که درجه نفوذپذیر ی ( نوعی آزمایش برای تعیین مقدار سفتی قیر )آن بین ۶۰ تا ۷۰باشد.

خط تولید قیر

کاربرد:

استفاده در راهسازی برای مناطق معتدل عمده ترین کاربرد متداول این نوع محصول است.( فروش قیر )

قیر ۸۵/۱۰۰

تعریف : قیری است که از طریق انجام فرآیند اکسیدآسیون بر روی وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر که از ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه های نفت گرفته می شود)در واحد های قیر سازی به دست می آید به نحوی که درجه نفوذپذیر ی ( نوعی آزمایش برای تعیین مقدار سفتی قیر )آن بین۸۵ تا ۱۰۰باشد.

قیر 85/100

کاربرد قیر ۸۵/۱۰۰

استفاده در راهسازی برای مناطق سردسیر، عمده ترین کاربرد متداول این نوع محصول است.

قیر ۴۰/۵۰

قیری است که از طریق انجام فرآیند اکسیدآسیون بر روی وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر که از ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه های نفت گرفته می شود) در واحد های قیر سازی به دست می آید به نحوی که درجه نفوذپذیری ( نوعی آزمایش برای تعیین مقدار سفتی قیر ) آن بین ۴۰ تا ۵۰ باشد.( فروش قیر )

قیر 40/50

کاربرد قیر ۴۰/۵۰

استفاده در راهسازی برای مناطق گرمسیری عمده ترین کاربرد متداول این نوع محصول است.

قیر ۸۵/۲۵

مخلوط دو ماده اولیه وکیوم باتوم(VB ) و وکیوم سلابس(VS ) را در راکتورهای تولید قیر تحت فشاری خاص و دمائی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد هوادهی می کنند تا اتمهای هیدروژن موجود در مولکولهای قیر با اکسیژن هوا ترکیب شود و با ایجاد واکنشهای پلیمریزاسیون هیدروکربورهای سنگین تری به دست آید که درجه نفوذ کمتر و نقطه نرمی بیشتری نسبت به قیر خالص اولیه داشته باشد. این نوع از قیرها درجه نرمی آن ۸۵ و نفوذپذیری آن ۲۵ می باشد.

قیر 85/25

کاربرد قیر ۸۵/۲۵

پوشش کف کانالهای آب –ترکهای رو سازی ها بتنی –پر کردن درزها ی رویه های بتنی-سایرکارهای ساختمانی- تولید انواع عایق های رطوبتی

قیر ۹۰/۱۵

تعریف مخلوط دو ماده اولیه وکیوم باتوم و وکیوم سلابس را در راکتورهای تولید قیر تحت فشاری خاص و دمائی ما بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد هوادهی می کنند تا اتمهای هیدروژن موجود در مولکولهای قیر با اکسیژن هوا ترکیب شود و با ایجاد واکنشهای پلیمریزاسیون هیدروکربورهای سنگین تری به دست آید که درجه نفوذ کمتر و نقطه نرمی بیشتری نسبت به قیر خالص اولیه داشته باشد. این نوع از قیرها درجه نرمی آن ۹۰ و نفوذپذیری آن ۱۵ می باشد.( خرید قیر )

قیر 90/15

کاربرد قیر ۱۵/۹۰

پوشش کف کانالهای آب –ترکهای رو سازی ها بتنی –پر کردن درزها ی رویه های بتنی-کارهای ساختمانی- تولید انواع عایق های رطوبتی( خرید قیر )

 

آزمایشگاه : قیر 
 
ردیف
نام دستگاه
کاربرد
۱
نقطعه اشتعال
برای تعیین نقطه اشتعال قیر
۲
ویسکومترها
برای اندازه گیری میزان گرانروی قیر
۳
OVEN  ها
برای تست های تسریع پیری قیر
۴
کوره ها
برای تعیین میزان خاکستر قیر و مواد معدنی
۵
دستگاه کشش قیر
برای کشیدن قیر از یک جهت
۶
حمامهای آب و روغن
برای اندازه گیری گرانروی قیرها
۷
میکسرهای هموژینایزر
برای ساخت امولسیون آب و روغن
۸
دستگاه کشش سطحی قیر
برای اندازه گیری میزان کشش سطحی آب و روغن